itjobb.se

close
notifications_none

Bevaka sökning

Få jobb till din e-post enligt
dina sökkriterier

*Obligatoriskt fält
*Obligatoriskt fält
 
Jag har tagit del av Itjobb.ses integritetspolicy/användarvillkor.

Software developer för utveckling av portföljhanteringssystem

Företag Academic Work
Ort
Utgår

2023-06-22

Ansök nu

Software developer för utveckling av portföljhanteringssystem

Företag: Resscapital

Stad: Stockholm

Jobbkategori: IT

Roll: Systemutvecklare

Omfattning: Heltid, Heltid

Startdatum: September 2023

Typ av uppdrag: Rekrytering

Vi söker dig som

  • Minst en avslutad kandidatexamen inom datateknik eller motsvarande utbildning som innefattar programmering och grundläggande matematik

  • Har goda kunskaper i minst ett programmeringsspråk, exempelvis Python, C#, C++ eller liknande

  • Kunskaper i databasprogrammering, gärna SQL

  • Vana att arbeta i Microsoft Office-miljö

  • Har goda kunskaper i svenska och engelska då du kommer att använda båda språken dagligen

Det är även meriterande om du har

  • En relevant masterutbildning

  • Arbetslivserfarenhet inom IT-utveckling, gärna från bank, alternativt från företag med sofistikerad IT-miljö

Vi kommer även att lägga stor vikt vid dina personliga egenskaper. För att lyckas i rollen tror vi att dina personliga egenskaper är bland annat:

  • Samarbetsinriktad

  • Kvalitetsmedveten

  • Problemlösande

  • Självgående

Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten riktas till Academic Work

Vi tillämpar löpande urval och annonsen kan tas ned innan sista ansökningsdag om vi har gått vidare till urvals- och intervjufasen. Rekryteringsprocessen omfattar två test: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att matcha rätt talang med rätt position samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

Bli direktrekryterad till Resscapital

Genom den här tjänsten blir du direktanställd hos vår kund. Det innebär att du kan slappna av medan vi tar hand om ansökningsprocessen.

Läs mer om företaget längre ner på sidan.

Arbetsuppgifter

Resscaptial har idag ett sofistikerat portföljhanteringssystem som utvecklats under de senaste tio åren. Detta system måste nu anpassas till ett större förvaltat kapital. Bolaget behöver därmed utveckla sina IT-system och framåt även flytta det till en uppdaterad IT-miljö, där du har möjlighet att vara med att påverka vilken miljö som används! Du kommer att arbeta tillsammans med teamet av portföljförvaltare och se över vilka behov som finns för information och nya funktioner. Detta är en utvecklande roll med stora möjligheter att påverka ditt arbete och företaget framåt.

  • Optimera det nuvarande systemet för att det ska fungera innan byte

  • Utveckla ett nytt system för portföljhantering

  • Ansvara för IT-säkerhet på företaget

  • Stötta övergången till en SQL-databas

Dela detta jobb

Software developer för utveckling av portföljhanteringssystem

Academic Work